עומדים לרכוש את הדירה הראשונה שלכם? בשעה טובה! זה בטח אחד הרגעים המרגשים... הנה כמה דברים שחשוב לדעת לפני שרוכשים דירה ראשונה.

 

רוכשים דירה ראשונה?
ככה תיקחו משכנתא

רכישת דירה ראשונה. וואו. כשניגשים לפרויקט כזה יש לא מעט חששות, אנחנו פה כדי לעזור לך להתכונן כמה שאפשר ולהפיג כמה שיותר מהן.

אז הנה כמה טיפים ומידע שיעזרו לך להתכונן טוב יותר, לקנות את הבית, לקחת משכנתא ובביטחון מלא לדעת שסגרתם את העסקה הכי טובה שיכולתם. 

מתחילים...

עלות הדירה מול התקציב שלך

בחרתם לקנות דירה חדשה או דירה יד שנייה? המחיר הוא סופי או נתון למשא ומתן? קונים את הדירה כמו שהיא או שהיא זקוקה לשיפוץ?

חשוב לקחת בחשבון את כל הנתונים ולנסות להגיע לעלות הריאלית ביותר של העסקה. דירה חדשה מקבלן שלא זקוקה לשיפוץ והמחיר שלה סופי או דירה יד שנייה שיש עוד גמישות למחיר ואולי יש צורך בסכום נוסף לשיפוץ? חיבור של משתנים שונים ייתן סך הוצאות שונה וחשוב לקחת אותו בחשבון כדי שהתקציב שלך יכסה את כל ההוצאות.

גובה המשכנתא

רוב הרוכשים של דירה ראשונה, צריכים לקחת הלוואה מהבנק כדי להגיע לסכום הנדרש ולהשלים את העסקה. אם יש לך הון עצמי גבוה, מצבך טוב ותוכלו לקחת הלוואה קטנה יותר וההחזר יהיה נוח. במקרה של הלוואה גדולה ושיעור גבוה של מימון הדירה, צריך לקחת בחשבון שיהיו החזרים חודשיים בשיעור גבוה יותר וכנראה גם לפרק זמן ארוך יותר.

מומלץ מאוד לחשב היטב את מסגרת התקציב שלך ולדאוג כמה שיותר להחזר חודשי סביר שתוכלו לעמוד בו לאורך זמן.

הריבית

באופן כללי, כשלוקחים משכנתא, התשלומים שנחזיר לבנק יהיו מחולקים ל 2- הקרן והריבית. הקרן זו ההלוואה שלקחנו מהבנק והריבית זה התשלום שלנו לבנק עבור ההלוואה. הריבית בהלוואה מתבססת בדרך כלל על הריבית בשוק (ריבית עוגן) בתוספת מרווח שקובע הבנק לפי מאפייני העסקה. כמובן שלכל בנק תמחור שונה ודרישות שונות, ריביות שונות ומסלולי משכנתא שונים. חשוב מאוד להבין מה יהיה גובה ההחזר החודשי ולוודא שהוא במסגרת התקציב שלך. חשוב לזכור שבהלוואות צמודות למדד או מט"ח מתווספים להחזר החודשי גם הפרשי הצמדה.

מס רכישה

תשלום נוסף שכנראה תצטרכו לקחת בחשבון יהיה מס רכישה שהמדינה גובה על קניית הנכס. שיעור המס נקבע לפי מחיר הדירה וככל שהמחיר גבוה יותר כך המס עולה בהתאם. חשוב לדעת שיש כל מיני הנחות ופטורים שאפשר לקבל  עבור התשלום הזה וכדאי לך לבדוק אם אתם זכאים.

פריסה של תשלומי העסקה

על מנת להקל על אפשרויות המימון שלך, ברוב המקרים הרכישה מתפרסת לכמה מועדי תשלום, ככה תוכלו לנצל טוב יותר את היכולות הכלכליות שלך (שימוש בהון עצמי/ משכנתא/ תשלומים נוספים וכו') ולתכנן מראש כיצד לשלם עבור הרכישה.

הטבות ומענקים

המדינה, באמצעות משרד השיכון, עוזרת לרוכשי דירה ראשונה לפי קריטריונים שהיא קבעה ומעניקה הלוואות בריבית מופחתת. בחלק מהמקרים המדינה אפילו נותנת מענקים כדי לעודד התיישבות בישובים מסוימים. מומלץ לבדוק באתר משרד השיכון אם אתם זכאים לקבל סיוע ברכישה. את הבדיקה הזאת ניתן לבצע גם מול יועץ המשכנתאות בבנק. 

לדאוג למרווח ביטחון עבור הוצאות נוספות

תמיד ישנן הוצאות נוספות וחשוב שתיקחו את זה בחשבון. יש עוד מגוון תשלומים כאלה ואחרים כמו פתיחת תיק משכנתא, ביטוח משכנתא, תשלום לנוטריון ועוד. יש מספר אנשי מקצוע שעשויים להיות מעורבים בתהליך כמו מתווכי דירות, עורכי דין, שמאים שיעריכו את שווי הנכס ועוד. יש ריהוט ומכשירי חשמל שתרצו לקנות לדירה החדשה שלך ועוד...

תשקלו לקחת מרווח ביטחון כלכלי כדי שתוכלו לעבור את התהליך בצורה הנכונה והטובה ביותר מבחינתך, לפי היכולת שלך.

 

אנחנו מאוד ממליצים לבחון טוב את מסלולי המשכנתא שיש לנו להציע לך.

ומזכירים לך מחשבון המשכנתא שלנו תמיד לרשותך - כלי מצוין לתכנון המשכנתא שלך

 

הבהרות משפטיות
  • אי-עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.
  • מתן ההלוואה בכפוף לשיקול דעת הבנק.
  • המידע האמור הינו מידע כללי ואינו מחליף ייעוץ אישי ופרטני.
  • המידע האמור עשוי להשתנות בהתאם לשינויים שיחולו ברגולציה ו/או במדיניות הבנק.
  • חלק מהקישורים בעמוד מובילים לאתרים חיצוניים שאינם באחריות הבנק.